یادداشت / شناسه خبر: 101977 / تاریخ انتشار : 1399/2/31 09:33
|


محمد قراگزلو/هر چقدر تحمل کردیم تا این اعتراض‌ها و غر زدن‌ها تمام شود، نشد که نشد. بیشتر از دو ماه است داریم می‌شنیوم «جان انسان بیشتر از فوتبال اهمیت دارد» یا «کل فوتبال ایران ارزش آن را ندارد که حتی یک نفر را از دست  بدهیم». اینها البته جملاتی انسانی، کاملا منطقی و غیر قابل انکار هستند که نمی توان از کنارشان به راحتی گذشت اما باور کنید تمام  این حرف‌های دلنشین اینجا بدون غرض از دهان کسی بیرون نمی‌آید.
باور کنید همه چیز به پول، جایگاه و موقعیت آن فرد، باشگاه یا تیم بستگی دارد و غیر از این چیزی نیست جز شعارهایی که هر کدام از این افراد احساس می‌کنند با تاکید برآنها در رسانه‌ها – بخصوص از نوع پر بازدیدترشان – می‌توانند ضمن رسیدن به هدف شخصی خود، جایگاه بهتری نزد مردم پیدا کنند و انسان‌تر به نظر برسند.
در واقع ایشان دنبال یک سود دوطرفه از این آشفته‌بازارند تا جایی که به راحتی نیمی از واقعیت‌ها را کنار گذاشته و تنها به واقعیت‌های مطلوب خودشان می‌پردازند.
مدیری که با فروش کادر فنی‌اش دنبال این است تا با تعطیلی لیگ ، باقیمانده قرارداد بازیکنان و مربیانش را نپردازد روی یک طرح ناپخته برای شروع لیگ بعدی اصرار دارد، مدیر دیگری به تعداد مصدوم‌های بوندس لیگا در هفته اول استناد می‌کند، مربی دیگری هراس درگیری بازیکنان با کرونا و به خاطر انداختن افراد خانواده اش را به عنوان یک بیم بزرگ مطرح می‌کند، مدیر فلان باشگاه بازه زمانی سه هفته‌ای را نصف میزان استاندارد برای بازگشت به مسابقه می‌داند و باشگاه دیگر برای اینکه ثابت کند موافق برگزاری لیگ نبوده و بالاجبار از دستورات پیروی خواهد کرد،لیستی درست کرده و تقاضا داشته تمام اقلام ضدعفونی کننده تمرین را در اختیارش بگذارند تا شرایط برای شروع تمریناتش مهیا شود!
از این دست بهانه‌جویی‌ها، غر زدن‌ها و اعتراض‌ها در این روزها زیاد شنیده ایم. حرف‌ها و بهانه‌های تکراری حتی بعد از اعلام رسمی بازگشت به فوتبال هم ادامه دارد و ظاهرا این سریال به این زودی‌ها تمام شدنی نیست.عجیب اینکه از یک سو تمام این مربیان، مدیران و «گروه غُر» به موازات تکرار گلایه‌های همراه با تهدیدشان، به فرمانبری از نهاد تصمیم‌گیرنده تاکید دارند و بدون قید و شرط خودشان را مطیع قانون می‌دانند؛تناقضی که به هیچ وضه پذیرفتنی نیست. باز می‌گویند چرا از بوندس‌لیگا و اروپا که از لحاظ اقتصادی و امکانات با ما فاصله گرفته‌اند مثال می‌زنید اما واقعیت این تناقض به اختلاف فرهنگی ارتباط پیدا می‌کند نه مساله پول و امکانات. آنجا اگر تشکیلات اداره‌کننده کشور و فوتبال تصمیم گرفت که فوتبال برگردد و دوباره جریان پیدا کند،همه آنهایی که گلایه داشتند یا ابراز نگرانی می‌کردند سکوت کرده و نهایت تلاش‌شان را به کار می‌گیرند که جزء به جزء پروتکل‌های اعلام‌شده را رعایت کنند تا ضمن چرخاندن چرخ فوتبال،میزان ریسک‌پذیری را پائین آورده و همچنان از تعداد مبتلایان به ویروس بکاهند.
اینجا اما مدیران و مربیان ما فقط اهل هشدار و ترساندن و فرار کردن از واقعیتند. درست همان بخش از واقعیت‌هایی که نمی‌بینند یا دوست ندارند ببینند. اینکه اگر نتوانیم لیگ نوزدهم را تمام کنیم حتما خبری از لیگ بیستم نخواهد بود. اینکه اگر الان برای فرار از این وضعیت تمرین نکنیم قطعا برای  فصل بعد آماده شروع لیگ نخواهیم شد.
آنها البته نمی‌دانند اگر خودمان لیگ مان را کنار گذاشتیم چطور می‌خواهیم دو ماه و نیم بعد برای لیگ آسیا آماده باشیم،آن هم در شرایطی که ماه‌ها از فرم مسابقه فاصله گرفته‌ایم؟ نکند می‌خواهیم با این میزان از نفوذ در کنفدراسیون فوتبال آسیا با تهدید از رقابت شانه خالی کنیم یا با ردیف کردن بهانه‌های متعدد از آنها دستکش ضدعفونی و ماسک N95 بخواهیم و احیانا اگر اینها را به اندازه کافی تحویل‌مان ندادند2بگوئیم لیگ قهرمانان پیشکش خودتان؟
امروز تک‌نوازی‌های گروه غُر فوتبال ایران در شرایطی ادامه دارد که اهداف مالی، تیمی و ورزشی پشت شعارهای انساندوستانه پنهان شده و با قاطعیت می‌توان گفت غالب این مدیران و مربیان از بحث سلامتی اعضای تیم و خانواده‌هایشان پلی برای رسیدن به اهداف خود و رسیدن به جایگاهی انسانی‌تر نزد جامعه ساخته اند غافل از اینکه تناقض در همین گفتارشان حتی آن بخش انساندوستانه را تحت الشعاع قرار می‌دهد.
آقایان لطفا گلایه، اعتراض،هراس‌افکنی و غر زدن‌هایتان را تمام کنید و چنانچه واقعا مطیع قانون هستید چرخ فوتبال را با احتیاط اما درست و بدون بغض و بهانه بچرخانید!

captcha
تازه ها
بیشتر