پرسپولیس / شناسه خبر: 101970 / تاریخ انتشار : 1399/2/30 09:36
|

محمد قراگزلو/ رضا وطنخواه، پیشکسوت نامدار پرسپولیس و شاهین در گفت‌و‌گو با ایران ورزشی درباره آغاز رقابت‌های لیگ برتر می‌گوید: «از شنیدن خبر شروع تمرینات و مسابقات خوشحال شدم. بالاخره باید از یک جایی شروع کرد. البته امیدوارم در ادامه راه شرایط طوری شود که تماشاگران هم به ورزشگاه‌ها بیایند.»

وطنخواه درخصوص مخالفت‌هایی که برخی تیم‌های لیگ برتری با شروع لیگ داشتند می‌گوید: «اگر این تیم‌ها جای پرسپولیس بودند مخالفت می‌کردند؟ واقعاً عرق و تعصب ورزشی کجاست؟ باید قبول کنیم اگر من ضعیفم پس ضعیفم و نباید حسودی کنم. از تیم‌های لیگ برتری باید بپرسیم چرا باید مسابقات تعطیل شود؟ یا اگر تعطیل شد چرا نباید قهرمان اعلام شود؟ مگر فرانسه که لیگش را تعطیل کرد پاری‌سن‌ژرمن را قهرمان اعلام نکرد؟»

پیشکسوت پرسپولیس ادامه می‌دهد: «بازی‌های بوندس‌لیگا را دقایقی دیدم. طبیعی است که تیم‌ها به‌خاطر چندماه دوری از مسابقه شرایط ایده‌آلی ندارند، اما اینطور هم نیست که مثلاً بایرن‌مونیخ بیاید و از یک تیم معمولی شکست بخورد؛ یعنی آنقدر اختلاف به‌وجود نمی‌آید. به‌عبارتی همه تیم‌ها از نظر روانی و جسمانی ضعیف شده‌اند اما تیم‌هایی مثل بایرن آنقدر قدرت دارند که همچنان خودشان را بالا نگه دارند. از طرفی بحث فوتبال یک بحث فراورزشی و یک بحث فراگیر اقتصادی است چون همه‌چیز دنیا روی همین اقتصاد بنا شده. فوتبال اگر غیر از این باشد نه میلی به کار داریم نه آینده روشن. البته فوتبال ما مثل اروپا اقتصادی نیست و برعکس هزینه‌بر هم هست چون تبلیغات نداریم و باشگاه‌های‌مان هم خصوصی نیست، اما باید به همین بخور و نمیر دل‌مان خوش باشد و جوان‌ها با این فوتبال شور و اشتیاق پیدا کنند.»

وطنخواه درخصوص اینکه پرسپولیسی‌ها معتقدند تیم‌های دیگر می‌ترسند در صورت قهرمانی پرسپولیس تیمی نتواند سال‌ها به رکورد آنها برسد، می‌گوید: «می‌گویند مرد حسود آرامش ندارد. من می‌گویم زن حسود هم همینطور است. حسادت شما را از زندگی سیر می‌کند و نشاط را از بین می‌برد. فکر می‌کنم پرسپولیس قهرمان شود. وقتی تیمی چهار سال پشت سر هم قهرمان شده حاصل زحمات و کوشش این مجموعه بوده و دور از شأن مردانگی و ورزشی است که بخواهند اینطوری برخورد کنند. باید خلوص نیت داشت اما متأسفانه پول گاهی اوقات بعضی‌ها را قلقلک می‌دهد و آن شخصی که خودش به قله نرسیده دوست دارد به شکلی زیر پای کسی که در حال فتح قله است را خالی کند. با این حال چه بازی‌ها برگزار شود چه نشود پرسپولیس قهرمان است.»

از وطنخواه درباره ممنوعیت استفاده از بازیکنان و مربیان خارجی و مخالفت صریح حسین کلانی با ورود خارجی‌ها به فوتبال می‌پرسیم که جواب می‌دهد: «اگر می‌خواهیم پیشرفت کنیم و در جام‌جهانی و جام ملت‌ها موفق باشیم با دست خالی نمی‌توانیم. باید قبول کنیم خیلی از مربیان خارجی و بازیکنان خارجی از ما جلوترند. من یک دوره در امارات مربی بودم. آنها مدتی ورود مربی خارجی را ممنوع کردند. نمی‌دانم منظور آقای کلانی چه بوده! من برای ایشان احترام بسیاری قائلم اما اگر هدف این است که از بازیکنان خودمان بیشتر بازی بگیریم، می‌توانیم بگوییم هر باشگاه فقط دوتا بازیکن خارجی بگیرد و این قانون هم برای همه تیم‌ها باشد. یا اگر قرار است مربی خارجی نیاوریم دو سال نیاوریم و این هم برای تمام تیم‌ها باشد. با این حال معتقدم اگر می‌خواهیم به جام‌جهانی برسیم و موفقیت‌های بزرگی به دست بیاوریم باید از علم و دانش مربیان خارجی استفاده کنیم.»

مدافع چپ سابق پرسپولیس درباره تغییرات مدیریتی این باشگاه هم می‌گوید: «چند وقت پیش آقای پروین دعوت کردند تا با سرپرست جدید باشگاه جلسه‌ای داشته باشیم که من هم در این جلسه بودم، اما ضمن احترام به این آقایان باید بگویم از نظر من تنها سه نفر هستند که می‌توانند شرایط پرسپولیس را سامان دهند؛ مهندس عابدینی، محمد دادکان و محمد رویانیان.»

وی درباره دوران مدیریت رویانیان و اینکه بسیاری معتقدند مشکلات بسیاری از جمله استخدام و بدهی 6میلیاردی به مانوئل ژوزه را ایجاد کرد، می‌گوید: «شما نمی‌توانید بدون خطا زندگی کنید اما رویانیان هم پول آورد، هم مقام آورد، هم به پیشکسوتان احترام گذاشت و هم اقدامات مفیدی مثل تأسیس دانشگاه داشت. به‌نظر من این سه نفر بخصوص اگر با هم باشند می‌توانند مشکلات پرسپولیس را حل کنند وگرنه حالاحالاها مشکلات باشگاه ادامه خواهد داشت. حتی اگر باشگاه خصوصی شود هم اینها می‌توانند مدیران کارآمدی برای باشگاه باشند. این همه می‌گوییم ایرانی. دیگر مدیر را که نباید از خارج بیاوریم.»

captcha
تازه ها
بیشتر