فوتبال ایران / شناسه خبر: 101940 / تاریخ انتشار : 1399/2/27 19:58
|

از هشدارهای لازم تا دلربایی فوتبال

اگر ورزشکاران در این شرایط در تمرینات و مسابقات حضور نیابند، چه تدابیری اندیشیده‌اید؟ به زور آنان را به کشمکش با کرونا دعوت خواهید کرد؟

از هشدارهای لازم تا دلربایی فوتبال


مازیار گیلکان / شروع دوباره لیگ برتر فوتبال بحث‌برانگیزترین ماجرای ورزش ایران است. اگرچه جریان فوتبال می‌تواند امیدها را برای آغاز زندگی عادی نوید دهد اما این یک نوید و امید واقعی نیست و خطر پراکنش ویروس کرونا همچنان زندگی را تهدید می‌کند و نمایش فوتبال به معنای پایان این خطر نمی‌تواند نقش واقعی ایفا کند، بلکه اهالی فوتبال شروع مسابقات را خطری بزرگ برای خود می‌دانند.
فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ اما هر لحظه منتظر صدور دستور نهایی آغاز تمرینات و شروع مسابقات لیگ برتر هستند، اگرچه پیش از این دستور نیز عکس‌هایی از تمرینات  گروهی بازیکنان نشان می‌دهد که آنها خطر ویروس کرونا را جدی نگرفته‌اند. اغلب باشگاه‌های لیگ برتر البته طی نامه‌ای اعتراض خود را به گوش فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ رسانده‌اند: «مسئولان باید تضمین دهند که در صورت شروع مسابقات هیچ بازیکنی کرونا نمی‌گیرد! اگر ورزشکاران در این شرایط در تمرینات و مسابقات حضور نیابند، چه تدابیری اندیشیده‌اید؟ به زور آنان را به کشمکش با کرونا دعوت خواهید کرد؟ یا به خاطر اینکه برای سلامتی خود و خانواده‌شان ارزش قائل شده‌اند، جریمه‌شان می‌کنید؟ با شرایطی مواجه خواهیم شد که کوهی از مشکلات در این فوتبال مشکل‌دار به وجود خواهد آمد. ما به‌عنوان تعدادی از باشگاه‌های ایرانی، بدون توجه به جایگاه تیم‌های خود در جدول‌های رده‌بندی، به خاطر سلامت جامعه، از شما تصمیم گیرنده‌های فوتبال درخواست داریم که فصل جاری را به پایان برسانید تا بار دیگر ارزش و جایگاه والای سلامت در جامعه بر همگان نمایان شود.» این هشدارها اما برای فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ چندان اهمیتی ندارد و آنها به برگزاری مسابقات فکر می‌کنند.
آخرین حرف‌های سهیل مهدی، رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ این بی‌توجهی به درخواست اغلب باشگاه‌ها را نشان می‌دهد: «در حال حاضر یک روز زمان هم برای ما اهمیت دارد. رئیس جمهوری اعلام کردند مسابقات ورزشی بعد از عید فطر بدون تماشاگر قابل برگزاری است. در حال حاضر منتظریم که زمان آغاز زمان تمرینات تیم‌ها به طور رسمی به ما ابلاغ شود. ما برگزار کننده مسابقات هستیم و تصمیم گیرنده در مورد مسائل نیستیم همانطور که به ما دستور داده شد مسابقات را تعطیل کنیم و این کار را انجام دادیم و اکنون منتظریم تا اعلام شود که شرایط برای برگزاری رقابت‌ها مناسب شود.»
۹ هفته از لیگ برتر باقی مانده که در هر هفته ۸ بازی انجام خواهد شد. با احتساب دیدار معوقه استقلال و فولاد جمعاً ۷۳ بازی از لیگ باقی مانده است. جام حذفی نیز ماجرای خودش را دارد. از جام حذفی یک مسابقه در یک چهارم نهایی میان استقلال و سپاهان باقی مانده که تکلیف آخرین تیم صعود کننده به نیمه نهایی را مشخص می‌کند. میان برنده این بازی و ۳ تیم تراکتور، پرسپولیس و نفت مسجدسلیمان دو بازی برای تعیین فینالیست‌ها برگزار خواهد شد و یک مسابقه فینال هم برای تعیین قهرمان باید انجام شود. یعنی جمعاً ۴ بازی در جام حذفی. سازمان لیگ در ۴۰ روز باید ۷۷ مسابقه را برگزار کند و احتمالاً فاصله مسابقات حداکثر ۴ روز خواهد بود.
مرگ غم‌انگیر متین قوسی، یکی از شرکت کننده‌های برنامه ستاره‌ساز بر اثر کرونا منجر به اعتراض سرمربی استقلال به شروع دوباره لیگ شده است. فرهاد مجیدی در استوری خود خطاب به وزیر ورزش و جوانان و معاون وزیر بهداشت نوشت که جان بازیکنان را فدای مصلحت خود نکنید. مهدی مهدوی‌کیا نیز در اینستاگرام طعنه‌آمیز درباره مقایسه وضعیت فوتبال در آلمان و ایران نوشت: «در صورتى که آمار مبتلایان، بهبودیافتگان وعزیزان فوت شده در کشور عزیزمون خیلى نسبت به آلمان بهتره!!!!!!!!! هنوز هیچ تصمیمى براى حتى شروع تمرینات فوتبال بزرگسالان گرفته نشده چه برسه به فوتبال پایه.»
لیگ برتر اما به رغم نامه‌ها و اعتراض‌های اغلب باشگاه‌ها و مربیان و به رغم تمام هشدارها در آستانه برگزاری است و این می‌تواند نگرانی‌هایی را پدید بیاورد، اگرچه شروع فوتبال هیجان‌انگیز و دلربا به نظر می‌رسد.

captcha
تازه ها
بیشتر