یادداشت / شناسه خبر: 101931 / تاریخ انتشار : 1399/2/28 01:24
|
به بهانه شایعه بازگشت مهدی رحمتی

به بازوبند استقلال دست نزنید!

شایعاتی از این دست در روزهایی که فوتبال وطنی تعطیل است، آبی است که آسیاب جرم گرفته فوتبال را می‌چرخاند اما هر تغییری در استقلال می‌دهید به بازوبند کاپیتانی‌اش دست نزنید. روی بازوی درستی بسته شده است.

به بازوبند استقلال دست نزنید!

احسان محمدی / اگر دغدغه‌هایم برای فوتبال ایران را لیست کنم احتمالاً دعوا بر سر بازوبند کاپیتانی استقلال در میان صد تای اول نیست. یعنی آنقدر سرمان بلا ریخته که خود استقلالی‌ها هم بعید می‌دانم الان جانی و نایی برای جنگیدن سر این بازوبند داشته باشند.

به اهمیت بازوبند کاپیتانی در یک تیم- به ویژه پر هوادار- آگاهم. بر خلاف بعضی اظهارنظرها مثل «اینکه یه تیکه پارچه است» که عموماً برای فرو کاستن از ارج و قرب بازوبند است، می‌دانیم که کاپیتان نماینده تام‌الاختیار مربی درون زمین است و اگر مقتدر باشد می‌تواند ضربان تیم را هماهنگ کند و بدا به وقتی که قادر به این کار نباشد. چه دعواها و تنش‌ها و جنجال‌ها که بعضی از کاپیتان‌ها درون زمین به دلیل فقدان مدیریت هیجان خود به راه انداخته‌اند که تیم را متلاشی کرده است.

بحران بازوبند کاپیتانی در ایران بارها رخ داده است. زمانی فقط سابقه کافی بود. هر که بازی بیشتری برای تیم انجام داده باید بازوبند را ببندد. حق کسوت. اما مربیانی آمدند و این قاعده را شکستند و بازوبند را به بازیکنانی دادند که رهبری آنها را می‌پسندیدند. از پرسپولیس و استقلال بارها گزارش‌هایی درز کرده که بازیکنانی به خاطر بازوبند قهر و آشتی کرده‌اند. بارها پیش آمده بازیکنانی در این دو تیم بازوبند را بسته‌اند که از عملکرد رفتاری یا فنی آنها با تانک هم نمی‌شود دفاع کرد.

در چندسال اخیر وریا غفوری و سیدجلال حسینی به این بازوبند هم آرامش داده‌اند و هم عزت و احترام. هوادار با افتخار از کاپیتانش حرف می‌زند. لذت می‌برد که او رهبر درون زمین تیم است. این دو بازیکن البته از نظر اجتماعی شباهت‌های اندکی با هم دارند. هرچه وریا سرکش و نا آرام است و به مسائل اجتماعی و سیاسی واکنش نشان می‌دهد، سیدجلال بیشتر حول حوش تیم و عدد و رقم قرارداد حرف می‌زند. با این همه حرف‌شان را بازیکنان و هواداران قبول دارند و اینکه هر دو در عین ناباوری توسط کی‌روش در لحظات آخر خط  خوردند و شانس بازی در جام جهانی 2018 را از دست دادند.

شایعه بازگشت سیدمهدی رحمتی به استقلال و بستن بازوبند کاپیتانی عجیب بود ولی برای ما که در این فوتبال «همه چیز» دیده‌ایم، این هم ممکن است!  رحمتی در شهر خودرو توانست اعتبار مخدوش شده‌اش در دروازه‌بانی را با قدرت بازگرداند و به همه نشان بدهد که بدون شک یکی از سه دروازه‌بان برتر بعد از انقلاب است و بعید است مشهدی‌ها که او را سخت به دست آوردند، آسان از دست بدهند.

او علیرغم اینکه گاهی بد قلق می‌شود اما در جریان جدایی از استقلال به نوعی قدرنشناسی دید و استقلالی‌ها همه تخم مرغ های‌شان را در سب سیدحسین حسینی گذاشتند. دروازه‌بانی که انگار از روز رفتن سیدمهدی رحمتی و آرام شدن خیالش، از چالاکی‌اش کاسته شد.

شایعاتی از این دست در روزهایی که فوتبال وطنی تعطیل است، آبی است که آسیاب جرم گرفته فوتبال را می‌چرخاند اما هر تغییری در استقلال می‌دهید به بازوبند کاپیتانی‌اش دست نزنید. روی بازوی درستی بسته شده است.

 

captcha
تازه ها
بیشتر