پرسپولیس / شناسه خبر: 101923 / تاریخ انتشار : 1399/2/25 09:13
|
سال‌ها قبل از تولد رونالدو در ضربات سرم مکث میکردم

باوی: کبد پیوندی می‌خواهم اما نمی‌توانم التماس کنم

ناصر قراگزلو/کریم باوی مهاجم شاهین، پرسپولیس و تیم ملی که با بیماری سختی دست و پنجه نرم می‌کند در تازه‌ترین گفتوگو با ما از قدرت سرزنی‌اش در دوران بازیگری حرف میزند و از تشابه سبک سرزنی کریس رونالدو با خودش می‌گوید.

مشکل بیماریتان برطرف نشد؟
- حقیقتش این است که بیماری من به این راحتی‌ها برطرف نخواهد شد چون من سرطان کبد دارم که واقعاً اذیتم میکند و من هم راهی جز مدارا با این بیماری بد ندارم.


برای درمان‌تان اقدام لازم را انجام داده‌اید؟
- بله من سراغ دکترهای زیادی رفتم و نهایت اینکه حتی برای درمانم به شیراز هم رفتم تا بهترین دکترهای ایران در مورد بیماری کبد مرا درمان کنند. اتفاقاً آنجا مورد معاینه و اقدامات درمانی هم قرار گرفتم اما پزشکان شیراز به این نتیجه رسیدند که کبد سرطانی من نیاز به پیوند دارد چون کبدم از بین رفته. به همین دلیل مرا در نوبت پیوند کبد قرار دادند. این مسأله اما به زمان نامشخصی نیاز دارد مضاف بر اینکه عملش به پول زیادی هم نیاز دارد که از عهده من خارج است.
از جایی کمکی نشده؛ پیشکسوتان یا نهادی یا مرجعی که به بیماری یک قهرمان ملی رسیدگی کند؟
- از چند نهاد یا جاهای دیگر قول مساعدت به من داده شد اما هیچ خبری نشد و متأسفانه با من همکاری صورت نگرفت. من بیمارم و یک روز هم زودتر عمل شوم و تحت پیوند قرار بگیرم واقعاً برایم مهم است اما من کریم باوی که نمی‌توانم التماس کنم و بگویم تو را به خدا در راه درمان و تأمین هزینه‌هایم به من کمک کنید. هیچ‌وقت در زندگی‌ام به کسی التماس نکردم، از این به بعد هم به کسی التماس نخواهم کرد چون عزت یک مرد و انسان از هر چیز دیگری مهم‌تر است.


اما با ادامه پیدا کردن بیماری‌تان که حاد هم هست، ممکن است مشکلتان خیلی بدتر شود.
- وضعیتم که خطرناک است و شرایط بدنی‌ام هم تعریفی ندارد اما توکلم فقط به خداست.


ضربات سر کریس رونالدو که چند متر می‌پرد و با یک مکث کوتاه در هوا به شکل استثنایی به توپ ضربه می‌زند ما را یاد ضربات سر بینظیرتان می‌اندازد.
- شما لطف دارید. من در دهه 60 و 70 در چند باشگاه و تیم ملی بازی کردم و فوتبالدوستان قدیمی حتماً ضربات سرم که به قول بعضی از همبازیانم مثل شوت محکم بود را به خاطر دارند. اصلاً قصد تعریف و تمجید از خودم را ندارم اما فکر نمیکنم در فوتبال ایران سرزنی بهتر از من بوده یا در حال حاضر بازی کند. در مورد قیاس ضربات سرم با کریس رونالدو هم باید بگویم بازیکن پرتغالی واقعاً خوب می‌پرد و به قول ما ضربه سر دوزمانه می‌زند؛ یعنی بعد از اینکه میپرد در نقطه اوج پرشش مکث می‌کند و بعد ضربه سرش را می‌زند. من در بازی‌های باشگاهی و ملی‌ام خیلی سال قبل از رونالدو چنین ضربات سری به توپ می‌زدم که اصلاً نمی‌دانم آن زمان کریس رونالدو متولد شده بود یا نه.


در مورد ادامه لیگ برتر خیلی حرف و حدیث وجود دارد. چرا به نظرتان بعد از مدت‌ها کش و قوس نه زمان تمرین اعلام می‌شود نه زمان بازی‌ها؟
- متأسفانه ما هیچ‌وقت برنامه‌ریزی خوبی برای فوتبال‌مان نداشتیم و هنوز هم به قول معروف اندر خم یک کوچه‌ایم. شاهدید که بوندس‌لیگا از شنبه آینده دوباره از سر گرفته می‌شود یا لالیگا و لیگ ایتالیا و چند لیگ دیگر هم کارشان را مدتی دیگر آغاز خواهند کرد اما ما به دلیل عدم برنامه‌ریزی و اینکه هنوز تکلیف خودمان را با کرونا و مقابله‌اش خصوصاً در بحث فوتبال روشن نکرده‌ایم، کاسه چه کنم چه کنم دست‌مان گرفته‌ایم. 21 هفته از لیگ را برگزار کرده‌ایم، مگر می‌توانیم لیگ را ناتمام بگذاریم؟


اما بعضی بازیکنان و مربیان تیم‌ها معتقدند فوتبال از جان و سلامتی‌شان مهم‌تر نیست که حتماً بخواهد برگزار شود.
- اگر بحث سلامتی مطرح است که شاهدیم خیلی شغل‌های خطرناکتر از فوتبال اجازه فعالیت پیدا کرده‌اند. این حرف‌ها فقط بهانه است. من مخالف نظر کارشناسی و خدای ناکرده بی‌گدار به آب زدن نیستم اما بیشتر حرف‌هایی که زده می‌شود از روی حسادت به پرسپولیس است. منتقدان می‌دانند که چهارمین قهرمانی متوالی پرسپولیس، رکوردی خلق می‌کند که تا سال‌ها دست نیافتنی خواهد بود به همین دلیل می‌نشینند و برای خودشان آسمان و ریسمان می‌سازند و حرف‌های عجیبی مطرح می‌کنند. باور کنید اگر منتقدان ادامه لیگ، خودشان موقعیت پرسپولیس در جدول را داشتند سر سوزنی برای ادامه لیگ و تعطیل نشدن لیگ نوزدهم کوتاه نمی‌آمدند اما حالا که شانس خیلی کمی دارند در حسادتی مشهود دست‌شان را به هر جایی که می‌رسد، می‌اندازند تا بازی‌ها برگزار نشود اما من به این عده می‌گویم لیگ نوزدهم برگزار شده و پرسپولیس هم چند هفته مانده به پایان لیگ پوکر قهرمانی می‌زند؛ حالا مغرضان و حسودان هر چه می‌خواهند برای خودشان بگویند و ادله بتراشند.

 

captcha
تازه ها
بیشتر