ورزش جهان / شناسه خبر: 101838 / تاریخ انتشار : 1399/2/17 19:50
|
قهرمان جودوی المپیک:

وضعیت شوخی‌بردار نیست

صبر یکی از فاکتورهای کلیدی در رشته جودو است و برای فابیو باسیله، قهرمان المپیک، صبر امتیازی بود که به او در چند هفته خانه‌نشینی در طولانی‌‌ترین قرنطینه تاریخ اروپا به‌خاطر شیوع کرونا کمک فراوانی کرد. تا چند هفته قبل باسیله از کیفیت تمرینات آماده‌سازی‌اش برای دفاع از طلای 66کیلوی المپیک برزیل اطمینان داشت، اما شیوع ویروس کووید-19 در ایتالیا که این کشور را به قرنطینه‌ای 8 هفته‌ای برد و بازی‌های المپیک توکیو را یک سال به تعویق انداخت، باسیله را مجبور کرد تمریناتش را متوقف کند و او تازه این هفته توانست برنامه فشرده تمرینی‌اش را از سر بگیرد.

باسیله به رویترز گفت: «من اینجا در مرکز تمرین المپیک ایتالیا بودم که متوجه شدم قرار است المپیک یک سال به تعویق بیفتد. انگار همین دیروز بود. نمی‌‌گویم خبر خوشایندی بود چون از نظر جسمانی در شرایط بسیار خوبی قرار داشتم. من به‌تازگی قهرمان یک تورنمنت شده بودم. می‌توانستم احساس کنم که برای حضور در المپیک توکیو همانقدر انرژی دارم که قبل از المپیک ریودوژانیرو داشتم، اما الان فکر می‌کنم با اتفاقی که رخ داد، اوضاع حتی بهتر هم شد. سلامت مردم دنیا از هرچیزی مهم‌تر است. المپیک می‌تواند منتظر بماند. به‌نظر من اگر شما شماره یک دنیا باشید، امروز هم شماره یک هستید، جولای 2020 و سال 2021 هم شماره یک دنیا خواهید بود، پس مشکلی نیست.»

وضعیت ایتالیا به‌خاطر اینکه اولین کشور اروپایی بود که درگیر بحران کرونا شد و قربانیانش هم در این قاره از سایر کشورها بیشتر بوده، تا بازگشت به شرایط عادی فاصله زیادی دارد. در مرکز المپیک نزدیک شهر رم، جایی که باسیله مشغول تمرین بود، معمولاً نزدیک به 100 ورزشکار در رشته‌‌های کاراته، جودو و کشتی مشغول تمرین هستند. سه‌شنبه اما باسیله تنها کسی بود که در آنجا حضور داشت: «قطعاً این موضوع فکر مرا هم درگیر کرده بود و تا آخرین لحظه امید داشتم که المپیک به تعویق نیفتد اما دوباره باید بگویم شرایط فعلی جهان شرایطی عادی نیست. کرونا جان خیلی‌ها را گرفته پس مسأله شوخی‌بردار نیست. همه ما باید صبر داشته باشیم. ورزش جودو صبر کردن را به‌خوبی به ورزشکاران این رشته می‌آموزد. در این رشته داشتن صبر، حوصله و آرامش امتیازی است که شما را قوی می‌کند.»

باسیله اما می‌گوید که چطور جدود به او نشان داد بر ترسش غلبه کند. او افزود: «اولین چیزی که جودو در کودکی، وقتی شش یا هفت سالم بود به من آموخت دقیقاً این بود که چطور بر ترسم غلبه کنم. ترس حسی است که جلوی ما انسان‌ها را برای انجام خیلی از کارهایی که دوست داریم، می‌گیرد. ترس ما را فلج می‌کند، ما را به بند می‌کشد. حالا زمان شجاع بودن است. باید به پیش برویم و مثبت‌‌اندیش باشیم.»

captcha
تازه ها
بیشتر